29 września 2021 – święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała

29 września obchodzimy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała – patronów naszego kościoła Ośmiu Błogosławieństw na Świętej Górce Przeprośnej. 

Z tej okazji zapraszamy na Nabożeństwo do św. Michała Archanioła oraz wystawienie Najświętszego Sakramentu i uroczystą Mszę Świętą, które odbędą się 29 września 2021 roku od godziny 16:00.

godz. 16:00 – Nabożeństwo do św. Michała Archanioła

godz. 17:00 – uroczysta Msza Święta

W tradycji chrześcijańskiej archaniołowie należą do szczególnego rodzaju duchów posyłanych przez Boga. Jak wszyscy aniołowie są wysłannikami Boga, ale w odróżnieniu od aniołów archaniołowie odegrali ważniejszą rolę w wielu wydarzeniach historii zbawienia.

W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów, obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem. Imię to oznacza: (?Któż jak Bóg?).
Archaniołowi Michałowi przypisuje się zwycięstwo w walce ze złymi duchami (upadłymi aniołami) i strącenie ich, wraz z Lucyferem na czele, z nieba do czeluści piekielnych u początku historii stworzonego przez Boga świata, jeszcze przed grzechem Adama i Ewy. Św. Michał jest zarazem aniołem sądu jak i miłosierdzia Bożego: wspiera wiernych w walce ze złem, a jako szczególny opiekun Kościoła, stojąc u wezgłowia umierających, pomaga w ostatecznej walce o zbawienie i towarzyszyć duszom zmarłych na sądzie Bożym.

Gabriel (?Bóg jest mocą?, ?mąż Boży?) pojawia się w Starym Testamencie w księdze proroka Daniela, tłumacząc sens proroczych wizji i wolę Bożą. Najpiękniejszą rolę św. Gabriel wypełnił w Nowym Testamencie. W świątyni jerozolimskiej zwiastował Zachariaszowi narodzenie syna, św. Jana Chrzciciela, a przede wszystkim zwiastował Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Papież Pius XII ogłosił go patronem telefonu, telegrafu, radia i telewizji. Gabriela czczą także muzułmanie, którzy wierzą, że za jego pośrednictwem Mahomet otrzymał misję utworzenia nowej religii.

Rafał (?Bóg uleczył?) uważany jest za szczególnego patrona podróżnych i chorych. W Starym Testamencie czytamy, że Archanioł przeprowadza młodego Tobiasza przez wiele trudów w czasie podróży do Persji, pozwala mu szczęśliwie się ożenić i uzdrawia ze ślepoty ojca młodzieńca.
W początkach chrześcijaństwa dość pochopnie oddawano cześć siedmiu archaniołom. Ponieważ znane są imiona tylko 3 archaniołów, wymienionych w Piśmie św. i dozwolony jest tylko ich kult.