Arcybiskup W. Depo – reportaż z uroczystości

Artykuł pochodzi ze strony Radia Fiat

Abp Depo: „Prawda o Zmartwychwstaniu dzieli i będzie dzieliła do końca świata”
W środę 25 maja Sanktuarium św. o. Pio na Przeprośnej Górce świętowało 135. rocznicę urodzin swojego patrona. Przy tej okazji oprócz urodzinowej Mszy św. dokonano także aktu poświęcenia kaplicy w Domu Pielgrzyma i wprowadzenia do niej Najświętszego Sakramentu. Uroczystościom przewodniczył abp Wacław Depo.

W dniu 16 czerwca tego roku przypada również 20 rocznica kanonizacji św. o. Pio, której dokonał św. Jan Paweł II, zatem uroczystości na Przeprośnej Górce przeżywane były podwójnie. Abp Wacław Depo podkreślił, że Sanktuarium o. Pio jest miejscem, w którym w sposób szczególny można doświadczyć miłosierdzia Bożego:

Św. o. Pio oprócz tego, że był jednym z największych cudotwórców w historii Kościoła,został zapamiętany z jednej strony jako kapłan miłosierny i wyrozumiały, z drugiej natomiast słynął z surowości i stanowczości. O. Eugeniusz Lorek, kustosz Sanktuarium przypomniał na początku Mszy św.,, że życie świętego z Pietrelciny wcale nie było usłane różami:

Podczas homilii abp Wacław Depo odniósł się do fragmentu Dziejów Apostolskich, w którym św. Paweł wzbudził zgorszenie wśród żydów i złośliwość wśród pogan, gdy nauczał o Zmartwychwstaniu. Metropolita Częstochowski nie ma wątpliwości, że prawda o Zmartwychwstaniu będzie wywoływać podobne reakcje do końca świata:

Abp Wacław Depo w toku dalszych rozważań zwrócił uwagę, że przystępując do dzieła ewangelizacji w naszych czasach, często możemy doświadczyć tego samego, z czym zderzył się św. Paweł, gdy przemawiał do żydów i Greków na Areopagu. Abp Wacław podkreślił jednocześnie, że nie zawsze stanowcza reakcja i bezkompromisowa postawa są dobrymi środkami w pracy ewangelizacyjnej:

Podczas uroczystości związanych ze 135. rocznicą urodzin św. o. Pio, zaprezentowano także nową pieśń ku jego czci, która w warstwie lirycznej zawiera nawiązania do sanktuarium z Przeprośnej Górki. Autorem tekstu i muzyki ?Hymnu do św. Ojca Pio? jest pochodzący z Beskidu Żywieckiego kompozytor Ireneusz Wypich. Pieśni w wykonaniu tenora Macieja Gallasa można posłuchać poniżej.

Homilia abp. Wacława Depo:

Hymn do św. Ojca Pio:

 

Więcej zdjęć z uroczystości: Galeria